Máte-li zájem o školení Výrobkový audit dle VDA 6.5, klikněte na tento odkaz: https://www.prokvalitu.cz/detail/vyrobkovy-audit-vda-6-5-8/?form=1
Zde je "ochutnávka" školení - jak může téma vypadat ve Vaší firmě - příběh inspirovaný reálným kurzem ve výrobní společnosti.
„Je to půl roku, co jsem postoupila v naší firmě na novou pozici. V rámci své nové práce mám provádět výrobkové audity. Dosud mě nikdo neproškolil, jak to mám dělat, tak jsem ráda, že se můžu zúčastnit kurzu, který se koná v naší firmě. Určitě budu mít dost dotazů, protože mi některé věci v praxi pořád nejsou jasné.“
Za krásného letního počasí se školení ve firmě vyrábějící lisované výrobky do automobilů účastní 6 posluchačů, tři z nich provádí výrobkové audity dle VDA 6.5 na denní bázi, další tři jsou úplně noví zaměstnanci, kteří dosud nepracovali v automobilovém průmyslu. Zahajujeme citátem světoznámého ekonoma a filozofa managementu, abychom si ukázali, že kvalita není pouze to, co vyrábíme, ale hlavně to, co vnímá náš zákazník. V profesní praxi se často zapomínáme dívat na naše výrobky očima našich zákazníků. To je také důvodem mnoha sporů a reklamací.
„Dělali jsme s lektorem cvičení na to, jestli se umíme vžít do role našeho zákazníka a dívat se na náš výrobek jeho pohledem. Myslela jsem si, že naše výrobky dokonale známe. Proto mě překvapilo, že nám lektor ukázal, že našeho zákazníka na našem výrobku může zajímat mnohem více znaků, než jsme si mysleli.“
Výrobkový audit v mnoha firmách kopíruje pravidelné kontroly v procesu. Pak však postrádá svůj smysl. Jsou firmy, které si stěžují, že výrobkový audit je pouze ztráta času. Je to proto, že těmto firmám uniká skutečný cíl výrobkového auditu. Výrobkové audity je potřeba nastavit ve firmě tak, aby poskytovaly přidanou hodnotu. Aby pomáhaly předcházet zbytečným reklamacím a eskalacím ze strany zákazníků. Aby firmě ve svém důsledku ušetřily náklady.
„Ujasnila jsem si, co je vlastně účelem výrobkového auditu a jaké jsou jeho zásady. Dozvěděla jsem se, že bych se jako auditorka měla průběžně vzdělávat a zdokonalovat. Potom jsme přešli na jednotlivé kroky auditu. Perfektní bylo, že lektor nám během výkladu u každého kroku shrnul doporučení z praxe. Díky tomu jsem dostala odpověď na spoustu věcí, které mi zatím při mé práci nebyly jasné. Úplně nejlepší je ten tahák do kapsy, který nám lektor všem věnoval. Je tam přehledně postup i některá jeho doporučení. Určitě jej budu ve své praxi využívat.“
Ve školicí místnosti již voní jídlo z jídelny, která se nachází hned za rohem. Přerušujeme tedy výklad. Někteří posluchači vypadají docela hladově. Strava se zdá být čerstvá a zdravá, je na výběr ze čtyř jídel a dvou polévek. I když někteří zaměstnanci jídlo kritizují, dá se říci, že v porovnání s jinými kantýnami tady vaří skutečně dobře.
Po chutném obědě pokračuje školení odpolední částí. Dokončujeme teoretický blok a ověřujeme si, zda všichni pochopili alespoň ty nejdůležitější informace ohledně výrobkového auditu podle VDA 6.5. Poté pokračujeme praktickou ukázkou přímo ve výrobě.
„Lektor mě vyzval, abych byla hlavní auditorkou při praktické ukázce. Trochu jsem se styděla a měla strach, abych před ostatními nevypadala hloupě, ale musím říct, že mi lektor nakonec dodal odvahu. Jsem za to ráda, alespoň jsem si zkusila výrobkový audit před někým, kdo tomu skutečně rozumí. Školitel mě a ostatní nechal pracovat, jen občas nám napověděl nebo nás usměrnil. Po auditu měl pak asi deset názorných doporučení, co dělat lépe a čemu se příště vyvarovat. Školení mi hodně pomůže v mé profesní praxi. Jsem moc ráda, že jsem se mohla školení zúčastnit. Konečně vím, jak správně výrobkové audity provádět.“